MČR a MS 2012

Asi by bylo dobré se zmínit o dvou akcích z posledních dnů. První bylo Mistrovství naší země ve sjezdové cyklistice, spojené se závodem ČP v cross country. Bohužel nějaká mega návštěvnost se nekonala, vlastně když po svém závodě vymizeli krosaři, tak jsme s vydatným deštěm zůstali v Koutech nad Desnou celkem opuštěniDH nezískají tak lehce jako ten z 4X v Peci, tak si jeli po svém. Pro ostatní to byla škoda, protože tamní DH trať (a vlastně i ta XC) nabízí jak podívanou, tak jezdecký zážitek celkem nevídaný, rozhodně v našich krajích. Středisko v Koutech má před sebou budoucnost, zda však zářnou se teprve uvidí. Zatím to chvílemi vypadá,  že v opuštěném a ospalém místě to někdo nakopl s dobrým úmyslem, jenže okolí zatím hledá a tápe. Viz. naše hledání nějaké mašinky na peníze,,,,nejbližší funkční až v Šumperku....... jedna rozumná restaurace s vcelku milou obsluhou, ale zrovna moc nestíhala, když potom "hotel"- ubytovna Musil byla na vrcholu asi někdy těsně po válce a hláška u snídaně z úst obsluhy, že pan kuchař nemá čas udělat snídani, kterou si host vybral z jídeláku bude asi často padat k pobavení kamarádů. Nicméně spousta práce na svahu, super rychlá lanovka s mírně nervózní obsluhou, která se postupem času zklidnila, to je to za čím jezdíme my. Organizace závodu vcelku solidní, dvě wapky u lanovky také potěšily. Celkem tedy to vidím hodně optimisticky, škoda, že vlády a parlamenty složené z mnoha korupčníků nám nestaví pořádné silnice, zvláště pak mezi Hradcem a Olomoucí chybějící dálnici, to by to potom byl velice kvalitní spot.

Zde je dobrý můstek pro navázání části článku ohledně Mistrovství světa ve 4X a DH v Rakouském Leogangu. Pro Pražáky zase

ještě o kousek dál a opět bez dálnice, prozměnu té jižní na ČB. Ale jinak je Leogang vyhlášené středisko. Na závody IXS Evropského poháru téměř nemožné se zaregistrovat, pořadatel Světového poháru a letos i MS. Horské regiony na jih a západ od nás se snaží využít každou příležitost aby mohly vydělat nějaké to ojro i mimo zimní sezónu a pořádáním různých akcí žije celá vesnice i oblast. A tak se do Leogangu nastěhovala letos událost č. 1, Mistrovství světa 4X a DHI a kousek vedle i XC.

Tratě dle toho co jsem viděl u monitoru celkem klasika i když si myslím, že na DH neproběhl zrovna nejlepší zásah v sekci s třemi "lavory" schody ve spodní části tratě, protože se toto obávané místo dalo objet "mou" loňskou stranou, ovšem po vyšejpovaéí klopence, když loni to bylo po kořenech s nebezpečím pádu do lesa a proto většina lidí jezdila schody. Letos jich bylo jen pár, ustlal si pod nima např. Peat, na druhou stranu je dal čistě vítěz Greg Minnaar, který zalítl i na nových mega skocích, které pro změnu byly asi tak těžké, že je oba zase tak moc lidí nedávalo....

Závěrem jedno zamyšlení o tom co se v našich milovaných disciplínách vlastně děje. 4X, kterýzadupáván do země si prožil fiasko jménem Mistrovství republiky je ve světě stále ještě pojem a relativní blízkost Leogangu (oproti Peci pod Sněžkou to tak nevypadá) zaznamenal nemálo úspěchů - 2x stříbro, 1x bronz, když po celkem úspěšném MČR v downhillu se finále Mistrovství světa opět odehrávalo podle známých not a naši borci se alespoň do desítky nepodívali, což je škoda. Asi je to o tom, že přeci jen DH potřebuje k špičkovým výkonům nejen talent, ale také víc peněz na techniku, ale i ježdění na větších kopcích a ve větším kalupu a ani jedné věci se zatím u nás moc nedostává.                                                           P.U.

Banners